Drobečková navigace

O ŠKOLE > ZPRÁVY > Stávka 27. 11. 2023

Stávka 27. 11. 2023Datum konání:
27.11.2023

Vážení rodiče,

jistě jste už v médiích zaznamenali, že školské odbory chystají dne 27. 11. celodenní stávku. I když v naší škole nemáme odborovou organizaci, naše škola se k plánované stávce hodlá připojit a dovolte mi Vám vysvětlit naše důvody:

S nástupem ministra školství Mikuláše Beka se náhle vyrojily spousty nápadů, které podle našeho názoru nesouvisejí se zkvalitněním vzdělávání Vašich dětí, ale s pouhým šetřením státních peněz. Celou dobu, co jsem ve funkci ředitelky ZŠ a MŠ v Tehově, jsem zvyklá obracet každou korunu a neplýtvat penězi, ale to, co se nyní navrhuje, už přesahuje mé nejčernější představy.

V první řadě (i když to možná někde zaslechnete) nejde o platy učitelů. Jde o peníze, které nám byly do letošního roku státem garantovány, dokonce jsme byli mnohokrát vybízeni k jejich čerpání, a nyní o ně máme přijít.

První z řady úsporných opatření je tzv. PHmax, tedy počet odučených hodin, které stát školám  proplatí.  Letos tyto finance čerpáme na dělení tříd při výuce anglického jazyka. O tyto peníze v příštím roce přijdeme, což znamená, že už nebude možné třídy dělit.

Druhou kapitolou je zamýšlená parametrizace asistentů, kdy nebudou asistenti dětem přidělováni podle potřeb, ale podle tabulek, které budou zohledňovat především počty dětí ve škole. Tímto opatřením přijdou o asistenty především školy inkluzivní, přátelské k dětem, a asistenty obdrží velké školy, které o ně často vůbec nestojí.

Třetím opatřením je snižování platů školním speciálním pedagogům, psychologům a dalším podpůrným profesím. To znamená, že tyto profese nebude chtít nikdo vykonávat a odborníci se přesunou spíše do soukromé sféry.

Čtvrtým (a podle mě nejvíc nespravedlivým) opatřením je snižování financí pro nepedagogické pracovníky. Naše paní uklízečky a kuchařky mají už nyní výdělky na hranici minimální mzdy a jejich snižování považuji vzhledem k obětavosti našich zaměstnanců a neustálému růstu cen za vrcholně asociální. Navíc tato opatření cílí na nezranitelnější skupinu v ekonomice, tedy na ženy, často samoživitelky.

Pátým opatřením je snižování objemu financí na učebnice, pomůcky a podpůrná opatření.

V neposlední řadě jde o další naprosto nekoncepční nápady ministerstva: zkrácení základní školy na osm let, přičemž se nyní reviduje Rámcový vzdělávací program pro  devět let, zákaz odkladů školní docházky, rušení praktických škol a převedení všech dětí do základních škol. V poslední době už přichází z ministerstva skoro každý den nějaký nový nápad jak ušetřit, spolu s nějakým „kopnutím“ do učitelů, aby nás veřejnost zas tak moc nepodporovala.

Vážení rodiče, prosím Vás o zamyšlení, pochopení a podporu. Podle našeho názoru nejde o žádnou koncepci vzdělání, ale o pouhopouhé šetření, a to opravdu považujeme za velice krátkozraké. Chápeme, že je potřeba konsolidovat státní rozpočet a snižovat státní dluh, ale myslíme si, že zrovna na vzdělávání Vašich dětí by se šetřit nemělo.

Pokud budete chtít, můžete nás podpořit zde: https://www.petice.com/oteveny_dopis_zastupc_kol_proti...

Formu stávky Vám ještě včas oznámíme, zatím se kloníme k úplnému uzavření ZŠ, MŠ i LMŠ, jelikož sdílíme nepedagogické pracovníky. Po dobu stávky nám pochopitelně nenáleží mzda. Děkujeme za pochopení.

         Za Vaši školu: Mgr. Radana Šimčíková, ředitelka


30. 5. Ferdinand

Zítra: Kamila

KALENDÁŘ AKCÍ

Po Út St Čt So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9
Ředitelské volno - připomínka
10
Ředitelské volno - připomínka
11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21
Rozhodnutí o přijetí do mateřské školy
22 23 24 25 26
27 28
Fotograf
Ceny fotografií
29 30 31 1 2

Návštěvnost stránek

217664