O ŠKOLE > ZPRÁVY > Prohlášení ke stávce

Prohlášení ke stávce

vedení školských odborů vyhlásilo na středu 6. 11. 2019 celodenní stávku učitelů. Dle našeho názoru však odbory jasně nepojmenovaly hlavní problémy, s nimiž se ve školství potýkáme. Celé školství je dlouhodobě podfinancované, poměr výdajů k HDP je druhý nejnižší v EU. Legislativa ve školství není správně nastavená a nadměrná administrativa velmi ztěžuje práci pedagogů. Školství se potýká s personální krizí, chybí 6000 učitelů a toto číslo se bude každý rok zvyšovat, neboť silné ročníky postupně odcházejí do důchodu a mladí lidé o práci učitele téměř nejeví zájem.

Zužovat současnou krizi ve školství na otázku poměru nárokové a nenárokové složky platu nepovažujeme za koncepční řešení, navíc když odbory opakovaně léta přistupovaly na kompromisy.

Neztotožňujeme se tedy s cíli vyhlášené stávky, i když vládou navržený růst platů také považujeme za nízký. Platy učitelů jsou jednou z nejopakovanějších frází, se kterou politici vystupují výhradně před volbami. Ve skutečnosti platy učitelů nijak razantně nerostou a jen kopírují vývoj průměrné mzdy v ČR.

Termín vyhlášení stávky po podzimních prázdninách považujeme za nešťastný, navíc když byly prázdniny na mnoha školách rozšířeny dvěma dny ředitelského volna. Takto narychlo vyhlášenou stávku pokládáme za naprosto nepřipravenou.

Z výše uvedených důvodů stávku sice morálně podpoříme, ale stávkovat zatím nebudeme. Ve středu 6. listopadu bude provoz školy v běžném režimu a nedojde k omezení.

Pedagogové a vedení ZŠ

24. 4. Jiří