O ŠKOLE > HISTORIE ŠKOLY > REKONSTRUKCE 2012

Rekonstrukce 2012

20. května

Po týdnech příprav od chvíle, kdy nám byla přislíbena dotace 2 734 036 Kč z ROP Střední Čechy (regionální operační program), začaly v úterý 10. dubna na škole stavební práce. Před tímto okamžikem musela být podepsána smlouva o poskytnutí dotace hejtmanem Středočeského kraje a uspořádáno výběrové řízení, které bylo kontrolováno a odsouhlaseno ROPem. Pak už nic nebránilo podpisu smlouvy s vítěznou firmou, stal se jí Staver Luže, který nabídl nejen nejnižší cenu, ale zjistili jsme o něm i velmi dobré reference.

V první fázi bylo třeba odstranit záklop stropu prvního patra, který se skládal z cihelných dlažic a neuvěřitelného množství jakéhosi hlinitého materiálu. Před těmito pracemi opustili žáci z prvního patra školu a začali se učit na úřadu.

V další fázi byl proveden podrobný mykologický průzkum stropních trámů a nastalo velké zklamání. Oproti předběžným průzkumům a odhadům byla v částečně nepřístupných zhlavích trámů nalezena dřevomorka a trámy obsahují tolik hmyzích škůdců, že by nám i Ondřej Sekora záviděl. Bylo zjištěno, že trámy v tomto stavu neunesou ani stropní podhledy. Na doporučení nezávislých odborníků je třeba celou stropní konstrukci odstranit. V současné době probíhá zpracování finančních variant, poté zkusíme požádat ROP o umožnění použití ušetřených financí na stropy. Zatím jsou práce zastaveny, ale doufáme, že jen nakrátko a že vše dobře dopadne. Harmonogram prací zatím není vážně narušen a výuku se nám též daří zajišťovat.

vyučování na obecním úřadu

Od 5. května proběhla výměna oken v učebnách a na toaletách. S prací jsme spokojeni a těšíme se, že nová okna s trojskly nám usnadní  v létě větrání a v zimě přinesou obci značné úspory na topení.

29. června

Máme vyřízené stavební povolení pro změnu stavby. Stropy jsou strženy a ze tříd se nabízí zajímavý výhled do vzdušného prostoru krovu. Jediné obyvatelné místnosti jsou dolní třída a jídelna. Všude je prach, cihly a úlomky zteřelého dřeva. Navzdory tomu po slavnostním rozdání vysvědčení optimisticky stěhujeme za pomoci rodičů lavice a židle z úřadu zpět do školy.

10. července

Třídy mají opět stropy! Zatím jsou sice z ocelových traverz a nerezových plechů, ale přeci jen už to jsou stropy. Dnes by se mělo začít betonovat, pak budou strženy komíny a poslední rameno schodiště. Pak už nic nebrání instalaci nových stropních podhledů. Také na střeše už se pracuje.

Bouřky a přívalové deště nezanechaly žádné škody.

3. září

Původní třídy jsou hotové, děti se do nich mohly vrátit. Nové stropy a po desítkách let vybroušené a nalakované parkety sklízejí zasloužený obdiv dětí i rodičů.

19. prosince: Slavnostní otevření nových tříd

Neuvěřitelné se stalo skutečností, všechny plánované i neplánované práce jsou dokončeny a nastal sváteční den. Za účasti domácích i hostů pan starosta a tři malé flétnistky přestřihli stuhu a vydali jsme se do podkroví. A pak už všichni pěli slova chvály a obdivu, zejména ti, kdo si pamatovali původní tmavou půdu s děravou střechou!

A tak nám ze staré půdy zbylo jen pár ručně kovaných hřebů a starý visací zámek na památku...

19. 8. Ludvík

Zítra: Bernard